Dbanie o dłonie i paznokcie to dzisiaj normalna rzecz. To nie tylko kwestia higieny. Starannie pomalowane paznokcie nie tylko dodają uroku, ale także wzmacniają pewność siebie u kobiet. Dziś do stylizacji paznokci używane są: żele, akryle, lakiery zwykłe i hybrydowe. A jak wyglądało to w czasach, gdy nikomu nawet nie śniły się tak dobrze znane dziś stylizacje hybrydowe?
Historia zdobienia paznokci
Już w starożytności, a więc zdecydowanie dużo, dużo wcześniej zanim pojawił się lakier hybrydowy, w Indiach malowano zarówno dłonie, jak i paznokcie zwykłą henną. Z kolei w Babilonii, mężczyźni wyruszający na wojnę malowali paznokcie. W tym okresie największą jednak uwagę poświęcano paznokciom w Chinach. Już tysiące lat temu, w Państwie Środka pomalowane i wyjątkowo długie paznokcie świadczyły o wysokim statusie społecznym. Jako preparaty do zdobienia paznokci używane były środki przygotowane na bazie żelatyny lub białek jaj. Jako barwników używano płatków i pyłków kwiatów.
Przez kolejne wieki niewiele działo się w kwestii dbałości o dłonie i paznokcie. Kościół zaczął potępiać wszelkie zabiegi zmierzające do ozdabiania paznokci. Niewielką wagę przywiązywano nawet do higieny. Dopiero przełom XVIII i XIX wieku przyniósł spory zwrot w tej materii. Zaczęto znowu dbać o czystość rąk i paznokci. Mniej więcej w tym okresie światło dzienne ujrzały drewniane patyczki do odsuwania skórek, pojawiły się metalowe pilniczki do nadawania kształtu paznokciom oraz malutkie nożyczki do skracania paznokci. To wówczas też zaczęły kształtować się trendy w manicure. Najmodniejsze stały się paznokcie w kształcie migdałów, który to kształt do dzisiaj cieszy się popularnością.
W XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój w zakresie manicure i związanego z nim zdobienia paznokci. W roku 1920 zaczęto wykonywać stylizacje paznokci za pomocą… lakieru stosowanego do karoserii samochodowych, a w 1925 roku pojawił się pierwszy lakier do paznokci. Jeszcze przed drugą wojną światową do salonów wkroczyły tipsy, które wówczas – z uwagi na brak odpowiednich narzędzi kosmetycznych – były prawdziwym wyzwaniem. Trzeba było poczekać do 1980 roku, gdy podczas zabiegów manicure zaczęto wykorzystywać frezarki jubilerskie i dentystyczne, co spowodowało rozwój technik akrylowych.
Lakier hybrydowy, czyli lata 90. XX wieku
Lata 90. to czasy, w których pojawił się manicure oparty o techniki żelowe, a to stworzyło możliwości do powstania lakierów hybrydowych, które są formą połączenia lakieru klasycznego i żelu. W 1994 roku światło dzienne ujrzał więc pierwszy lakier hybrydowy.
Wynalezienie lakierów hybrydowych na zawsze zmieniło nie tylko przemysł kosmetyczny, ale także rynek usług kosmetycznych. Lakiery te umożliwiły uzyskiwanie trwałych, pięknych stylizacji na paznokciach zarówno w salonach kosmetycznych, jak i w domowych zaciszach. Preparaty te uprościły pracę profesjonalistom i stworzyły im nowe sposobności do projektowania, wykonywania i pokazywania światu wzorów na paznokciach, które czasami są swego rodzaju dziełami sztuki.
Podobne tematy
- Jakie paznokcie zrobić na ślub? Propozycje na paznokcie ślubne
- Buty muszkieterki od Chanel i Yves Saint Laurent
- Jak czyścić białe skórzane buty
Do pracowni projektowej chodziłem z moją mamą od najmłodszych lat i odziedziczyłem smykałkę do tworzenia ubrań. Od ponad 6 lat projektuje ubrania na rynek Polski lokalny. Zapraszam do przeczytania artykułów spod mojej ręki.