Jeśli jesteś na rynku nowej pary butów muszkieterek, masz szczęście. Buty muszkieterki Cuissardes od Chanel i Yves Saint Laurent zostały ostatnio wybrane najlepszymi butami roku. Te eleganckie buty mają idealne proporcje dla Twoich nóg i pasują do wielu strojów.

Buty muszkieterki cuissardes Yves Saint Laurent

Nazwa “cuissardes” jest grą słów “muszkieter”. Były one popularne w XVII i XVIII wieku i pozostawały w powszechnym użyciu do połowy lub końca XIX wieku. Jest to również źródło słowa “bootlegging”, odnoszącego się do praktyki ukrywania trunków w butach. Buty Cuissardes to wyraźnie męski styl, przekazujący obraz silnej męskości i przywołujący obrazy muszkieterów, piratów i kawalerów.

Zobacz:  Odśwież swoją wiosenną garderobę – najlepsze męskie buty tego sezonu

Yves Saint Laurent włączył do swojej kolekcji wiosna 2013 buty do pończoch o wysokości uda. Styl ten wywodzi się ze średniowiecznych malowideł, a popularność zyskał w latach 60-tych, kiedy to po raz pierwszy był noszony przez kobiety. Obecnie uważany jest za skandaliczny element mody damskiej, a Yves Saint Laurent prezentował je na swoim wybiegu.

Buty muszkieterki cuissardes Chanel

Buty muszkieterki cuissarde mają klasyczną sylwetkę i lekko skośny obcas. Styl ten został rozsławiony przez Brigitte Bardot i szybko stał się kultowym klasykiem. Dziś te buty są uznawane za haute couture. Felloni chciał jednak uczynić je bardziej dostępnymi dla szerszej publiczności.

Buty w stylu jeździeckim po raz pierwszy pojawiły się w XVII wieku, a ich popularność trwała aż do XIX wieku. Ich nazwa wzięła się prawdopodobnie stąd, że były często używane do bootleggingu – praktyki polegającej na ukrywaniu alkoholu w obuwiu. Buty muszkieterów Chanel kojarzyły się z męskością i siłą, dlatego można je było łączyć z wieloma różnymi zestawami. Podczas gdy muszkieterowie w powieści byli romantyczną grupą rycerzy, te buty przywoływały wizerunek pirata, kawalera i muszkietera.

Zobacz:  Artificial Leather Vs Natural Leather - Jaka jest różnica w butach?

Styl over-the-knee, czyli cuissardes, był powracającym trendem w późnych latach 80. Te luźne buty na niskim obcasie były często wykonane z zamszu i ozdobione brokatem. Na początku lat 90-tych Chanel wprowadziła satynowe buty o wysokości ud, które można było nosić na legginsy. Na początku XXI wieku popularne stały się buty do jazdy konnej o długości do uda. Przez pierwszą dekadę dwudziestego pierwszego wieku, styl ten pozostał popularny, choć nie tak często jak wcześniej.

Zobacz:  Wybór mokasynów dla mężczyzn

Podobne tematy