Zacznijmy od zdefiniowania różnicy pomiędzy skórą syntetyczną a naturalną. Choć obie są wykonane z naturalnego materiału, skóra syntetyczna jest bardziej oddychająca i wodoodporna. W porównaniu z prawdziwą skórą, skóra syntetyczna jest również bardziej trwała i oferuje bardziej charakterystyczny zapach. Pomimo tych różnic, oba materiały oferują dużą wszechstronność. W tym artykule poznasz zalety każdego z materiałów, w tym ich wady i zalety.

Skóra syntetyczna oferuje większą oddychalność

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, skóra syntetyczna oferuje większą oddychalność w butach. Materiał syntetyczny jest często wykonany z tworzywa sztucznego. Ta powłoka zapobiega przenikaniu przez nią wielu zabiegów. Ale nadal można czyścić skórę syntetyczną za pomocą wilgotnej szmatki. W zależności od rodzaju skóry syntetycznej, możesz zastosować do niej różne wykończenia. Niektóre produkty wykończeniowe nakłada się za pomocą szmatki, a inne natryskuje. Przeczytaj dokładnie etykietę i przetestuj niewielką powierzchnię przed nałożeniem produktu na but.

Proces produkcji skóry syntetycznej rozpoczyna się od stworzenia kompozycji tworzyw sztucznych. Mieszanka ta jest następnie łączona z płaskim podłożem i wytłaczana na podłoże. Proces ten można przyspieszyć poprzez zastosowanie kontrolowanego ciepła w celu szybkiego wysuszenia materiału. Druga warstwa skóry syntetycznej jest następnie wytłaczana na wierzch pierwszej warstwy. Materiał jest następnie chłodzony i pokrywany pigmentem. Po wysuszeniu skóry syntetycznej jest ona zazwyczaj barwiona lub poddawana innej obróbce. Niektóre rodzaje skóry syntetycznej są nawet teksturowane, aby symulować ziarno skóry naturalnej. W tym procesie można również odcisnąć wzór na powierzchni.

Zobacz:  Jak dobrać rozmiar buta - o czym pamiętać?

Jest bardziej odporna na wodę niż prawdziwa skóra

Skóra syntetyczna jest bardziej odporna na wodę niż prawdziwa skóra, co czyni ją doskonałym wyborem dla wielu rodzajów butów. Materiał jest elastyczny i można go poddać obróbce, aby uczynić go bardziej odpornym na wodę i plamy. Ta jakość pomaga skórze syntetycznej zachować swój kształt i zapobiega marszczeniu się lub brudzeniu. To sprawia, że jest to świetny wybór dla osób, które nie lubią wydawać dużo pieniędzy na nową parę butów co kilka miesięcy.

Oprócz tego, że skóra syntetyczna jest wodoodporna, jest też bardziej wytrzymała. Materiał ten jest również bardziej odporny na wodę niż prawdziwa skóra. Dobrym testem na podjęcie decyzji, który rodzaj skóry jest najlepszy dla Twoich butów, jest test wodny. Kiedy będziesz chodzić w deszczu, skóra będzie wchłaniać wodę, a podróbka nie. Podczas testu szukaj niedoskonałości w skórze. Prawdziwa skóra pokaże naturalny wzór ziarna i może mieć kilka małych znaków. Natomiast skóra PU będzie miała prawie idealny wzór i nie będzie nasiąkać wodą.

Zobacz:  Czy klapki na obcasie są modne?

Ma wyraźny zapach

Jeśli kiedykolwiek posiadałeś parę butów z prawdziwej skóry, wiesz, że mają one charakterystyczny zapach. Podczas gdy skóra jest naturalnie bezwonna, materiały syntetyczne mogą powodować utrzymujący się zapach. Jednak skóra syntetyczna ma wyraźny zapach, który zazwyczaj można rozpoznać po tym, że pachnie sztucznie. Ten wyraźny zapach jest często spowodowany przez klej, który znajduje się w wielu produktach zawierających materiały skóropodobne. Zapach ten może być bardzo niekorzystny dla Twoich butów, dlatego ważne jest, aby chronić je tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Prawdziwa skóra ma wyraźny zapach, podczas gdy skóra syntetyczna ma zapach przypominający plastik. Podczas gdy skóra klejona może mieć bardziej przekonujący zapach, ponieważ jest pokryta dodatkową skórą, prawdziwa skóra ma swój własny, charakterystyczny zapach. Jeśli masz parę butów wykonanych ze skóry syntetycznej, możesz chcieć zainwestować w parę, która ma oddychającą podszewkę, aby utrzymać stopy w chłodzie podczas chodzenia. Oprócz zapachu, skóra syntetyczna ma również zdecydowany zapach.

Jest bardziej wytrzymały

Wielu projektantów butów pójdzie na buty z prawdziwej skóry, ale ostatecznie będą żałować swojej decyzji. Jednak but ze skóry syntetycznej ma wiele zalet w porównaniu z butem z prawdziwej skóry. Po pierwsze, jest lżejszy pod względem wagi. A ponieważ skóra syntetyczna nie wchłania wody, jest mniej narażona na zabrudzenia. Ponadto, będzie trwać dłużej niż skóra. W rzeczywistości, buty syntetyczne mogą przetrwać nawet 10 lat przy odpowiedniej pielęgnacji.

Zobacz:  Botki Officine - propozycje stylów

Wady sztucznej skóry to jej trwałość i wpływ na środowisko. Proces produkcji skóry syntetycznej jest energochłonny i chemiczny, a także powoduje powstawanie dużej ilości odpadów. Ponadto większość skór syntetycznych jest wykonana z plastiku, więc rozpada się w ciągu kilku lat i nie można jej poddać recyklingowi. Jednak obecnie opracowywane są nowsze wersje skóry syntetycznej z wykorzystaniem włókien odnawialnych, takich jak włókna ananasowe. Te alternatywy nie są tak ekologiczne jak skóra naturalna, ale są bardziej ekonomiczne i wodoodporne.

Podobne tematy