Jeśli masz pytanie: “Czy buty wykonane ze sztucznej skóry są zdrowe?”, mamy na nie odpowiedź! Skóra syntetyczna jest o wiele lepsza od skóry naturalnej, jest też znacznie tańsza. Ale czy wiesz, że produkcja sztucznych skór jest szkodliwa dla środowiska? Dzieje się tak, ponieważ wykorzystuje paliwa kopalne i przyczynia się do zmian klimatycznych. A co gorsza, sztuczne skóry nie są produkowane ze zwierząt, więc nie są też zdrowe.

Skóra syntetyczna jest lepsza od skóry naturalnej

Popularnym pytaniem jest, czy lepiej kupić parę butów ze skóry naturalnej czy syntetycznej. Oba materiały są dobrym wyborem dla pewnych typów butów, ale istnieje między nimi kilka kluczowych różnic. Skóra naturalna oddycha i jest wysoce odporna na ścieranie, podczas gdy skóra syntetyczna nie. Skóra syntetyczna oferuje szeroki zakres korzyści, ale warto pamiętać o kilku rzeczach przed wyborem jednego z nich.

Chociaż oba materiały są wykonane z tego samego materiału, skóra syntetyczna jest zazwyczaj tańsza. Skóra syntetyczna jest również bardziej wodoodporna, co czyni ją idealną dla towarów narażonych na działanie wilgoci. Syntetyczna skóra jest wytwarzana z tworzyw sztucznych, ale wygląda niezwykle podobnie do skóry naturalnej. Jeśli masz ulubioną parę skórzanych butów, może warto zmienić je na skórę syntetyczną, aby zaoszczędzić pieniądze. Skóra syntetyczna jest znacznie trwalsza i bardziej niezawodna niż skóra naturalna i często jest bardziej wytrzymała.

Zobacz:  Jakie półbuty wybrać na zimę? Kilka sugestii

Inna różnica między skórą naturalną a syntetyczną polega na tym, że skóra syntetyczna może być wykończona. Wiele skór syntetycznych jest poddawanych obróbce z użyciem ochronnego wykończenia, które pomaga zachować ich wygląd. Ponieważ jednak materiały te są wytwarzane przez człowieka, możliwe jest dostosowanie faktury skóry syntetycznej do różnych celów i stylów. Główną zaletą skóry syntetycznej jest jej wszechstronność. Materiał ten można barwić i wykańczać w różnych kolorach, jest odporny na wodę, zadrapania i ścieranie.

Skóra syntetyczna jest bardziej przystępna cenowo

Ogólnie rzecz biorąc, skóra syntetyczna jest tańsza od skóry naturalnej, ponieważ w większości jest wykonana z tworzywa sztucznego. Jednak zużywa się ona znacznie szybciej niż skóra naturalna. Ponadto różnica w cenie między skórą naturalną a syntetyczną zależy w dużej mierze od liczby przedmiotów, które zamierzasz używać. Ponieważ jest tańsza, skóra syntetyczna może być opcją bardziej przyjazną dla środowiska. W przeciwieństwie do skóry naturalnej, która wymaga gruntownego przygotowania, skóra syntetyczna nie wymaga obróbki, aby wyglądać jak najlepiej.

Gdy chcesz wyczyścić skórę syntetyczną, pamiętaj, by unikać bezpośredniego światła słonecznego lub nadmiernego ciepła. Światło słoneczne może odbarwić ochronne wykończenie skóry syntetycznej i spowodować jej żółknięcie. Jeśli obawiasz się uszkodzenia skóry, rozważ zastosowanie techniki malowania akrylowego w celu zmiany koloru i tekstury. Chociaż ta metoda nie będzie działać w przypadku skóry naturalnej, będzie bardziej przystępna i zdrowsza w dłuższej perspektywie. Jeśli nie chcesz używać odżywek, użyj nieściernego środka czyszczącego, który nie uszkodzi materiału.

Zobacz:  Jak dobrać rozmiar buta - o czym pamiętać?

Kolejną zaletą używania skóry syntetycznej w porównaniu z prawdziwą skórą jest to, że jest tańsza. Inną zaletą skóry syntetycznej jest to, że jest wodoodporna, co jest ważniejsze w przypadku towarów, które są często narażone na wilgotne lub mokre środowisko. W rezultacie buty ze skóry syntetycznej nie muszą być traktowane jak prawdziwa skóra, co może prowadzić do ich przedwczesnej degradacji. Materiały używane do produkcji skóry syntetycznej są bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej przystępne niż skóra naturalna.

Sztuczne skóry są wytwarzane z paliw kopalnych

Chociaż do produkcji sztucznych skór wykorzystuje się plastik, niektórzy dokonali przełomu w tworzeniu zrównoważonych, biodegradowalnych produktów. Niektóre produkty są wykonane z włókien ananasowych i pulpy jabłkowej, podczas gdy inne są wykonane z niebiodegradowalnych tworzyw sztucznych, takich jak PCV i poliuretan. Materiały te, mimo że nie wykorzystują żadnych produktów zwierzęcych, wymagają w procesie produkcji paliw kopalnych. Wykorzystanie materiałów syntetycznych doprowadziło do pomylenia skóry wegańskiej i faux leather, a producenci dokonują zmiany.

Producenci sztucznej skóry muszą używać ropy naftowej, aby sformułować stosowane substancje plastikowe. Proces ten polega na mieszaniu soli z etylenem, substancją pochodzącą z ropy naftowej. Dichlorek etylenu jest następnie przekształcany w monomery chlorku winylu i inne polimery. Związki te są wykorzystywane do produkcji elastycznego PVC, który z kolei jest używany do produkcji sztucznej skóry. Do produktu naftowego dodawane są plastyfikatory, które sprawiają, że produkt wiąże się z tkaniną bazową.

Zobacz:  Sekrety komfortowego chodzenia: jak wybrać obuwie, które Cię nie zawiedzie?

Produkcja sztucznej skóry jest również bardzo destrukcyjna dla środowiska. Chociaż skóra syntetyczna nie ulega biodegradacji, substancje chemiczne uwalniane podczas jej produkcji są toksyczne dla środowiska. Oprócz tych negatywnych skutków, niektórzy producenci zaczęli stosować skórę syntetyczną na bazie roślin, która jest ekologiczną alternatywą. Dzięki tej zmianie, producenci sztucznej skóry rozwiązują problemy związane z prawami zwierząt i zrównoważonym rozwojem środowiska. Przyszłość sztucznej skóry może być lepsza niż nam się wydaje.

Podobne tematy