O wkładkach często się zapomina, ale zużycie lub utrata starej wkładki może zaszkodzić Twoim stopom. Poziom aktywności i ilość chodzenia określają kiedy należy wymienić wkładki. Dobry produkt zastępczy można znaleźć w lokalnym sklepie obuwniczym. Istnieje kilka rodzajów wkładek, w tym wkładki kompresyjne i wkładki z amortyzacją podparcia łuku.

Wkładki kompresyjne

Niektórzy ludzie mają wysokie łuki i potrzebują bardziej elastycznej wkładki do butów, podczas gdy inni mają płaskostopie i potrzebują czegoś bardziej twardego. Specjaliści z zakresu opieki podologicznej mogą polecić, który rodzaj wkładki będzie działał najlepiej dla Twoich stóp. Według dr Tracey Vlahovic, profesora klinicznego podiatrii na Temple University w Filadelfii, wkładki Spenco mogą pomóc osobom z ogólnym bólem stóp i plantar fasciitis.

W zależności od tego, jak dużo ćwiczysz, możesz potrzebować wymiany wkładek do butów częściej niż inni. Oprócz łagodzenia bólu, wkładki mogą pomóc w zapobieganiu wielu schorzeniom stóp. Wymieniając je w regularnych odstępach czasu, pomogą Ci również uniknąć kontuzji.

Wiele osób nosi swoje wkładki przez cały dzień, ale jeśli uprawiasz jakikolwiek rodzaj ćwiczeń, możesz potrzebować wymieniać je częściej. Dzieje się tak dlatego, że pot stóp zawiera grzyby i bakterie, które mogą prowadzić do infekcji stóp. Dlatego ważne jest, aby wymieniać wkładki tak szybko, jak to możliwe.

Zobacz:  Czy buty z siatki to dobry pomysł na lato?

Cushioned arch support

Cushioned arch support to elastyczne, wspierające wkładki, które są wykonane z amortyzującej wyściółki. Ten typ wkładki jest najlepszy dla osób, które spędzają długie godziny w pozycji stojącej i potrzebują wsparcia dla swojego łuku. Mogą być również używane przez osoby, które doświadczają zmęczenia stóp lub shin splints.

Dobre wsparcie łuku powinno trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy, ale długość jego trwania zależy od wielu czynników. Niektóre marki działają dłużej niż inne, a najlepsze marki dostępne bez recepty działają dłużej niż tańsze podróbki. Niektóre materiały, takie jak pianka i plastik, mogą się szybciej zniszczyć lub stać się kruche.

Rodzaj noszonego obuwia jest również ważny przy wyborze odpowiedniego podparcia łuku. Podpórki pod łuki mogą pomóc osobom o różnym wzroście, od baletek po wysokie obcasy.

Cholewki z tkanin

Cholewki z tkanin są wykonane z wielu różnych materiałów. Główne materiały stosowane w tych wkładkach do butów to skóra, tkanina i inne materiały. Tkanina stosowana we wkładkach do butów powinna być wodoodporna i oddychająca. Jeśli chciałbyś mieć bardziej wytrzymały but, rozważ wybór buta bez skóry.

Zobacz:  Jakie wygodne i ciepłe kapcie kupić?

Gotowy materiał na wkładki może być również wykonany z folii z tworzywa sztucznego, która ma odpowiednią grubość i stopień nieprzepuszczalności. Powinna mieć również odpowiednią wytrzymałość na rozciąganie i elastyczność, aby dopasować się do wkładki. Powinien mieć również możliwość wpięcia się w masę solingową. Wymagania te są ważne przy wyborze odpowiedniego materiału na wkładki do butów.

Włóknina polarowa to kolejny materiał stosowany we wkładkach do butów. Włókniny wykonane są zazwyczaj z 70 części włókien tekstylnych wiskozowych rayon i 30% włókien akrylowych. Ich waga wynosi około 150 gramów na metr kwadratowy. Innym popularnym materiałem jest tkana tkanina siatkowa z polipropylenu.

Tkanina antybakteryjna

Wkładki zawierające materiały antybakteryjne mają pięć warstw. Podłożem jest tkana bawełna. Drugą warstwę stanowi warstwa klejąca wykonana z dwustronnie topliwej flizeliny. Piąta warstwa to funkcjonalna międzywarstwa wykonana z czystego PVA lub nanowłókien Ag NP.

Zobacz:  Skórzane lordsy damskie na wiosnę – dlaczego są tak popularne?

Inny rodzaj tkaniny antybakteryjnej wykonany jest z membran nanowłóknistych z alkoholu poliwinylowego. Membrany te zawierają nanocząstki srebra i zostały zsyntetyzowane metodą elektrospinningu. W procesie tym otrzymano jednolite nanowłókna, w których nanocząstki srebra są dobrze rozproszone. Polifenole herbaty odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu wielkości Ag NPs w nanowłóknach PVA. Tekstylia te stanowią doskonały wybór na wkładki antybakteryjne.

Tkanina antybakteryjna we wkładkach do butów może stanowić różnicę między zdrową stopą a szkodliwą infekcją. Tkanina ta zapobiega osiedlaniu się grzybów i bakterii we wkładkach. Ponadto ułatwia ona przepływ wilgoci. Tkanina antybakteryjna zapobiega również gromadzeniu się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach.

Podobne tematy