Pytanie: “Czy pluszowy dres to dobry wybór na lato?” nie powinno pozostawić Cię w konsternacji. Przejdźmy przez plusy i minusy tkanin syntetycznych i naturalnych, a także, która tkanina jest lepsza w utrzymaniu suchości i ciepła. Ostatecznie, odpowiedni dres sprawi, że będziesz wyglądać i czuć się dobrze w każdej porze roku. Ten artykuł pomoże Ci wybrać dres, który sprawdzi się w Twoim stylu życia i przy Twoim typie ciała.

Tkanina syntetyczna vs naturalna

Istnieje kilka istotnych różnic pomiędzy naturalnymi i syntetycznymi tkaninami wykorzystywanymi w produkcji dresów pluszowych. Polar to tkanina syntetyczna, która naśladuje wyglądem i dotykiem wełnę owczą. Włókna są szczotkowane dla uzyskania wrażenia pluszu i zazwyczaj są to włókna poliestrowe. Jednak poliester nie jest tak oddychający jak polar. Ponadto podczas prania i suszenia wydziela mikroplastiki. Mikroplastiki w środowisku są szkodliwe dla zwierząt i roślin. Faux-wool jest zazwyczaj wykonany z poliestru.

Zobacz:  Jaki dres z krótkim rękawem wybrać?

Podstawową różnicą pomiędzy tkaniną naturalną a syntetyczną jest proces, w którym powstaje tkanina. Ubrania syntetyczne powstają w procesie chemicznym, w którym bierze udział kilkadziesiąt substancji chemicznych. Tkaniny naturalne są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ wymagają mniejszego przetwarzania, są hipoalergiczne i wymagają mniej toksycznych substancji chemicznych do produkcji. Włókna naturalne są również hipoalergiczne i nie rozpadają się na wysypiskach śmieci. Są też trwalsze niż tkaniny syntetyczne, więc lepiej wybrać tkaniny naturalne.

Główną wadą tkanin syntetycznych jest ich tendencja do pillingu i rozplatania się już po kilku praniach. Tkanina syntetyczna nie ulega również biodegradacji, uwalniając do wody miliony mikrowłókien. Te nitki ostatecznie trafiają do wody pitnej i zanieczyszczają naszą planetę. A ponieważ większość tkanin syntetycznych jest wytwarzana z ropy naftowej, w znacznym stopniu przyczyniają się one do zanieczyszczenia oceanów plastikiem.

Zobacz:  Żółta marynarka - z czym będzie pasować?

Ponieważ włókna naturalne i syntetyczne są włóknami naturalnymi, lepiej izolują ciało od zimna, wilgoci i ciepła, natomiast tkaniny syntetyczne mają tendencję do uwalniania wyższych poziomów dwutlenku węgla niż bawełna. Produkcja tkanin syntetycznych jest również znacznie mniej przyjazna dla środowiska, uwalniając dwa razy więcej węgla na funt niż bawełna. Chociaż poliester poczynił pewne postępy od swoich początków, jego wykorzystanie wzrosło. Większość tkanin syntetycznych trafia na wysypiska śmieci, podczas gdy włókna naturalne są biodegradowalne i trwałe.

Zobacz:  Czy koszulka polo nadaje się na każdą okazję? Poradnik dla stylowych mężczyzn

Podobne tematy