Jeśli nigdy nie nosiłaś plisowanej spódnicy, możesz się zastanawiać, jaka jest różnica. Istnieje kilka stylów, w tym Box, Honeycomb i Graduated. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się nieco o każdym z nich. Jeśli nadal nie jesteś pewna, oto kilka przykładów każdej plisy:

Plisy nożowe

Jeden z najłatwiejszych i najładniejszych stylów plis nosi nazwę plisy nożowej. Ten styl plisowania polega na dociśnięciu fałd tkaniny do tej samej strony w jednym kierunku. Ten typ plisy nazywany jest również plisą boczną i jest powszechnie spotykany w kiltach tartanowych. Możesz zastosować się do poniższych wskazówek, aby stworzyć plisy swojej własnej plisowanej spódnicy. Upewnij się tylko, że zmierzysz szerokość plisy przed rozpoczęciem pracy.

Zrób szablon plisowanej tkaniny. Używając kalki technicznej, zaznacz tkaninę i umieść na niej kawałek papieru transferowego. Przypnij przy krawędziach tkaniny, aby upewnić się, że linie rozmieszczenia są równe. Przyszywając plisy, pamiętaj o przypięciu ich na miejscu, aby się nie przesuwały. Możesz również użyć szpilek, by przytrzymać je na miejscu.

Aby wyprasować plisowane spódnice, upewnij się, że prasujesz je po prawej stronie materiału. Nie prasuj nad szpilkami, gdyż zepsuje to wygląd plisy. Jeśli masz płaskie żelazko, użyj najniższego ustawienia. Żelazko powinno mieć parę. Plisy należy prasować powoli, od góry do dołu. Żelazko powinno pasować do wielu różnych rodzajów plis, więc upewnij się, że używasz odpowiedniego ustawienia.

Plisy pudełkowe

Aby stworzyć plisy pudełkowe na plisowanych spódnicach, należy zacząć od zmierzenia swojej talii. Następnie zaznacz linie plisy na tkaninie za pomocą różnokolorowych szpilek. Na przykład, żółta szpilka oznacza pierwszą linię plisy, niebieska szpilka drugą linię plisy, a różowa szpilka linię układania. Ostrożnie przesuń szablon plisy, zostawiając szwy po obu stronach. Po zaznaczeniu linii plis, możesz zszyć plisy z tkaniną lub użyć taśmy Wonder, aby utrzymać plisy na miejscu.

Plisy skrzynkowe powstają poprzez złożenie materiału w dwóch kierunkach, a następnie zbiegają się na środku. Są one bardzo powszechne na spódnicach, ale można je również znaleźć na innych rodzajach odzieży, w tym w wystroju wnętrz. Plisy pudełkowe są powszechnym stylem dla plisowanych spódnic i są świetne do dodawania objętości. Nadają one również pełniejszy, bardziej zmysłowy wygląd. Ponieważ są sztywniejsze, plisy pudełkowe mają tendencję do rozszerzania się bardziej w kierunku końca spódnicy.

Zobacz:  Jak zrobić postrzępione nogawki u spodni: DIY modyfikacje

Jeśli nie jesteś pewna, który styl plis pudełkowych preferujesz, zawsze możesz spróbować plis odwróconych. Plisy odwrócone mają taki sam wygląd jak plisy pudełkowe, ale są ułożone do góry nogami. Zagięte krawędzie znajdują się na górze zamiast na dole. Różnica pomiędzy plisą odwróconą a plisą pudełkową polega na kształcie materiału pomiędzy dwoma fałdami.

Plisy typu plaster miodu

Wygląd plis w stylu plastra miodu na plisowanej spódnicy jest bardzo słodki. Ten rodzaj plisowania, znany również jako smocking o strukturze plastra miodu, jest tradycyjną techniką, która sięga czasów renesansu. Jest to styl szycia, który tworzy wzór diamentu poprzez zszywanie tkaniny w rzędach, przy czym rogi każdego małego kwadratu są połączone nitką. Metoda ta jest podobna do shirringu, ale bez elastycznej nici i maszynowego ściągania.

Tradycyjnie, styl plisowania jest prosty. Plisa zwykła to prosty wzór plisy, w którym materiał jest podwojony u góry i zabezpieczony. Plisy typu plaster miodu są jednak wyjątkowe, ponieważ wyglądają jak plaster miodu. Ten styl plisowania jest często używany, aby pokazać talię i odciągnąć uwagę od obszaru bioder. Spódnice te mogą być wykonane z dwóch różnych materiałów lub mieć inny kolor.

Plisy odwrócone lub nożowe to kolejny rodzaj plisowania. Biegną one dookoła spódnicy i lekko zachodzą na siebie. W rezultacie uzyskuje się efekt wyszczuplenia. Są one wygodniejsze w noszeniu niż ubrania z ciaśniejszymi plisami. Plisa nożowa może zaczynać się od pasa w talii lub od materiału poniżej bioder. Plisa nożowa tworzy pochlebny efekt. Jeśli obawiasz się, że będziesz wyglądać nieporęcznie, wybierz styl z większą objętością u góry.

Stopniowane plisy

Stopniowane plisy są powszechnym trendem modowym, ale wiele osób nie wie, jak je prawidłowo stylizować. Plisy te są odmianą podstawowej plisy nożowej, która staje się szersza w miarę przesuwania się w dół spódnicy. Plisa na spódnicy z podziałką jest mniejsza w talii i zwiększa swoją szerokość w kierunku dołu. W połączeniu z płaską sylwetką, plisa ta dodaje objętości spódnicy i sprawia, że talia wygląda szczuplej. Ten styl jest równie odpowiedni na formalne wydarzenie, jak i na swobodne wyjście. Spódnica plisowana z plisami stopniowanymi będzie wygodną opcją niezależnie od tego, czy będzie sięgała do kolan, czy też będzie miała kilka centymetrów poniżej kolana.

Zobacz:  Jak zrobić zwrot Zalando: proste kroki do zwrotu

Plisy stopniowane tworzą piękną sylwetkę i powinny być stosowane ostrożnie. Zazwyczaj są to plisy nożowe z większą ilością materiału na dole niż na górze, co daje ładną sylwetkę. Inne rodzaje plis stopniowanych to plisy słoneczne i harmonijkowe. Plisy Sunburst są mocniejsze niż plisy akordeonowe i mają więcej objętości na górze niż na dole.

Spódnice plisowane występują w wielu stylach. Najbardziej powszechne są plisy akordeonowe i kaskadowe. Tkanina prasowana na gorąco jest najłatwiejszym sposobem tworzenia plis harmonijkowych. W przeciwieństwie do plis harmonijkowych, nie musisz prasować swoich spódnic, aby wyglądały jak najlepiej. I chociaż możesz myśleć, że wygląda to jak mundurek szkolny, możesz być pewna, że będzie to wygodny, pochlebny styl dla Ciebie.

Odwrócone plisy

Odwrócone plisy są jednym z najbardziej popularnych typów plisowanych spódnic. Dodają one wizualnego zainteresowania i objętości spódnicom o linii A. Plisy znajdują się często w talii, na biodrach lub na kolanach, w zależności od stylu spódnicy. Większość tkanin plisowanych pochodzi z fabryk, gdzie chemicznie traktowana tkanina jest prasowana w fałdy grzybka lub akordeonu. W zależności od rodzaju tkaniny, procedura ta może trwale osadzić plisy.

Plisa zwykła to prosta plisa, która nie wymaga dużych umiejętności. Styl ten znajduje się w większości plisowanych strojów dostępnych na rynku każdego roku. Ten typ plisy może być umieszczony w dowolnym miejscu i może zwrócić uwagę na talię, biodra i dół. Nie są to jedyne rodzaje plis, które należy rozważyć podczas zakupów kolejnej spódnicy. Aby wybrać typ plisy odpowiedni dla Twojego stroju, czytaj dalej!

Plisy pudełkowe są podobne do plis odwróconych, ale są bardziej elastyczne. Powstają one poprzez złożenie dwóch kawałków materiału w przeciwnych kierunkach. Możesz użyć plis pudełkowych do stworzenia plis odwróconych, ale plisy pudełkowe są zazwyczaj najbardziej uniwersalnym typem plisy. Plisę pudełkową stosuje się zazwyczaj na jarzmach koszul lub z tyłu plisowanej spódnicy.

Zobacz:  Sweter Harry Styles: jak zrobić - krok po kroku do stylowej kreacji

Plisy zwijane

W przeciwieństwie do plis układanych w stos, spódnice z plisami zwijanymi lub pudełkowymi tworzą długie rurkowe plisy, które biegną przez całą długość materiału. Ten styl nie jest powszechny, ale tworzy wygląd obrazów i portretów Lucasa Cranacha. Proces obejmuje ściskanie tkaniny u podstawy plisy, a następnie zwijanie jej w rurkę. Na każdą gotową plisę potrzeba co najmniej pięć cali tkaniny.

Plisowana spódnica może nie leżeć płasko po zwinięciu, więc szwy na dole mogą się rozchodzić. W takich przypadkach rozwiązaniem jest obszycie spódnicy. Upewnij się, że szwy są szyte około 1/4 cala od krawędzi. Podklej krawędzie szwów, aby zapobiec ich rozplataniu. Gotowa plisowana spódnica będzie wyglądać nieskazitelnie. Jest to łatwy sposób na stworzenie płaskiego wzoru plisy.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zwijanie plis, czy nie, styl plis może nadać Twojemu wyglądowi charakteru. Tak czy inaczej, plisy nadają wspaniały wygląd i zapewniają dodatkowe ciało i kształt. To od Ciebie zależy, jaki styl będzie dla Ciebie odpowiedni. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję:

Zanim zaczniesz zwijać plisy na plisowanej spódnicy, upewnij się, że wyprasowałaś zmarszczki w tkaninie. Upewnij się, że plisy są równomiernie rozmieszczone i że linia brzegowa spódnicy jest dobrze dopasowana. Kiedy szyjesz spódnicę, najlepiej jest szyć szwy w odległości 1/4 cala od krawędzi. Alternatywnie, możesz przyszyć plisę do gotowego korpusu przed zszyciem.

Podobne tematy